مایلید خبرنامه ما را دریافت کنید؟

   در اینستاگرام با ما همراه باشید

instagram100

لوگو دکتر محمد گلشنی

رفع اسکار آکنه و سوختگی

اسکارآکنه تورفتگی های که ناشی ازجوشهای عمیقی است که دربعضی موارداین چالها سطحی ودربعضی موارد عمقی میباشد. هرچه اسکارها سطحی تر باشد پر کردن و صاف کردن آن آسان تر و سریعتر وهرچه اسکارها عمیق تر باشند صاف تر کردن آنها دشوارتر ونیاز به زمان بیشتری دارد.
جهت درمان اسکارآکنه قبلا به این شکل بود که باید اول جوش فعال را متوقف می کردیم و وقتی مطمئن می شدیم که بیمار،حداقل جوش عمیق نزند و بعد اقدامات لازم جهت صافترکردن فرو رفتگی ها را شروع می کردیم ولی با پیشرفت دستگاه های لیزر امروزه میتوانیم همزمان با بهبود آکنه فعال فرورفتگی های آن را هم صاف کرد.
در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک یا ترکیبی ازچند روش زیر باشد:

1-IPL:

IPL ليزر نیست ولی اصطلاحا به آن لیزر گفته می شود، کلاژن سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه ، کمک به بستن منافذ ، قرمزی جای جوش را نیز کاهش می دهد.این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند وفرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه می دهد.IPL بهترين روش درمانى براى جاى جوش هايى كه هنوز رنگ قرمز و تو رفتگى مختصر نيز دارند محسوب ميشود.( بدون نیاز به پانسمان ).این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد و سبب میشود طول مدت درمان کوتاه گردد تا حدی که بیمار را از مصرف همزمان آنتی بیوتیک بی نیاز نماید.

2- لیرزCO2 :

جهت انجام اين نوع ليزر بهتر است جوش فعال قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال و التهابی روی صورت نداشته باشد. دراین روش بیحسی موضعی نياز است. این نوع از ليزر به مهارت و تجربه زیاد پزشک نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از 1 تا چند ماه ( 3-2 ) دامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود وپوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم ولیزر شده تیره نشود. این روش در دستان ماهر طی یک جلسه حدود60٪ تا 80٪ بهبودی (صاف شدن فرورفتگی) دارد، كه البته باز در فرورفتگيهاى سطحى و متوسط نتايج خيلى بهتر است و در اسكارهاى عميق درصد بهبودى كمتر است.
- نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود ، اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.

3- لیزر فرکشنالCO2:

جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال CO2بدلیل اینکه شرایط نسبتا دشوار لیزر CO2قبلی را ندارد و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد از محبوبیت خاصی بهره مند شده است.در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود ولی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شود که پس از آن هیچ گونه آثاری از لیزر باقی نمی ماند.این لیزر عوارض احتمالی لیزرCO2را ندارد و pipایجاد نمیکند. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار (فرورفتگی) بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.جهت کسب نتایج بهتر افرادی که اسکارهای سطحی دارند کاندیدای مناسب تری برای این لیزر هستند وافراد با اسکارهای عمیق بهتر است از لیزر CO2معمولی ویا روشهای ترکیبی استفاده کنند.

رفع جای سوختگی با لیزر:

پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده است که دو قسمت بالایی آن به ترتیب درم و اپیدرم نام دارند .درم تشکیل شده از چربی ها ، عروق و اعصاب می باشد . اپیدرم که قسمت بالایی پوست می باشد از سلول های مرده پوست تشکیل شده است که این سلول ها روزانه به تعداد 300000 تا از سطح پوست میریزند و سلول های تازه که توسط درم تولید شده جایگزین آنها می شوند بر اساس این فرایند ریزش و جاگزاری معمولا اگر پوست فرد دچار آسیبی باشد به مرور از بین می رود و پوست تازه تر جای آن را میگیرد.اما در بعضی از مواقع عمق جراحت و آسیب زیاد می باشد و اسکار ناشی از آن به راحتی از روی پوست نمی رود و در زیبایی فرد تاثیر می گذارد .برای از بین بردن اسکار ، از بین بردن جای بخیه ، از بین بردن جای سوختگی ( رفع جای سوختگی با لیزر) و از بین بردن جای زخم روش های درمانی متفاوتی وجود دارد البته با توجه به نوع اسکار پزشک یکی از این روش ها را انتخاب می کند . اگر فرد برای از بین بردن آکنه و درمان جای سوختگی یا از بین بردن جای سوختگی روی پوست و برآمدگی ها و تورفتگی های ناشی از آن بخواهد اقدام کند می تواند از درم ابریژن که همان درمان جای سوختگی با لیزر و یا درمان سوختگی پوست با لیزر است بهره ببرد .در روش درم ابریژن با استفاده از لیزر استفاده می شود که توسط آن یک لایه اپیدرم از روی پوست برداشته می شود و لایه های زیرین را محکم تر می کند . این فرایند برای از بین بردن اسکار بطور کامل ممکن است چندین جلسه تکرار شود و بهترین درمان برای سوختگی می باشد. به طور کلی از این روش برای اسکارهای در سطح متوسط استفاده می شود و اگر عمق اسکار زیاد باشد برای از بین بردن اسکار و یا از بین بردن جای بخیه از روش های متفاوت تری نظیر جراحی استفاده می شود .استفاده از لیزر باعث تورم و سوزش می شود که معمولا بعد از 24 ساعت از بین می رود و در افرادی که پوست تیره دارند ممکن است سبب تغییر رنگ ، رنگدانه های پوستی آنها شود . بعد از لیزر حتما طبق نظر پزشک مراقبت های لازم را انجام دهید تا پوست دچار عفونت نشود.

خواندن 6827 دفعه

sms panel


 
آدرس:   بلوار میرداماد ، خیابان امیر سهیل تبریزیان
 کوچه آسایی ، پلاک 13
تلفن :  22266707 - 22261237