مایلید خبرنامه ما را دریافت کنید؟

   در اینستاگرام با ما همراه باشید

instagram100

لوگو دکتر محمد گلشنی

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس، روشی برای درمان تعریق بیش از حد با نگاهی به دستاوردهای دنیای پزشکی می توان دریافت که افرادی که این مشکل را ندارند، نمی‌توانند آن را درک کنند و پزشکان هم به این بیماری اهمیت زیادی نمی‌دهند، غافل از اینکه این بیماری مشکلات زیادی برای مبتلایان فراهم می‌کند. بهترین شاهد برای این مسئله، عدم اطلاع بسیاری از بیماران و حتی پزشکان از تکنیک‌های جدید درمانی آن‌است. یکی از این تکنیک‌ها یونتوفورزیس است.یونتوفورز عبارت است از تحمیل حرکت یون‌ها از روی غشاء بیولوژیک توسط جریان الکتریکی با اهداف درمانی. این روش، جابه‌جا کردن یونی نیز نامیده می‌شود.هر چند مکانیسم تاثیر یونتوفورز در کاهش تعریق به خوبی مشخص نیست، ولی طبق یک نظریه، هیدروژن ناشی از هیدرولیز آب که بار مثبت دارد و در سمت منفی جمع می‌شود ، در مجاری غدد جمع شده و باعث تخریب مجاری می‌شود و از این طریق میزان تعریق را کاهش می‌دهد. در نظریه دیگری احتمال مسدود شدن مجرا توسط یک ذره باردار را به عنوان مکانیسم عمل ذکر کرده‌اند.

اساس کار:

برای این کار از یک ظرف که از آب شیر پر شده است و دو الکترود صفحه‌ای به آن وصل می‌شود ،استفاده می‌کنند. بیمار ابتدا وسایل فلزی مثل انگشتر، النگو و ساعت را در میاورد تا در حین کار دچار سوختگی نشود، سپس کف دست‌ها یا پاها را در ظرف قرار می دهد.دستگاه به منبع الکتریسیته وصل می‌شود. جریان به تدریج افزایش می‌یابد و وقتی به حدی رسید که بیمار احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن کرد، جریان را ثابت کرده و کمی هم از آن حد کمتر می‌کنند یعنی جریان به زیر آستانه تحمل بیمار برده می‌شود.

طول درمان حدود ۳۰ تا ۴۰دقیقه در روز است که البته بعد از ۱۵ دقیقه قطب مثبت و منفی تغییر می‌کند تا هر دو اندام به طور مساوی در سمت منفی که محل تجمع یون هیدروژن است، قرار بگیرد.طول درمان به طور متوسط ۶ تا ۱۰ جلسه است که معمولا یک روز درمیان برنامه ریزی می‌شود برخی محققان به گونه‌ای دیگر عمل می کنند، در این روش آنها تنها یک اندام را در سمت منفی قرار می‌دهند و اینکار را تا زمانی که میزان تعریق به حد طبیعی برسد، ادامه می‌دهند؛ سپس اینکار را برای اندام دیگر نیز انجام می دهند.در روش دیگر هر دو دست یا پا در یک جلسه به طور یکسان و همزمان در سمت منفی قرار می‌گیرد و چون میزان تعریق هر دو اندام به طور یکسان و همزمان کاهش می‌یابد، دیگر شک و تردیدی به وجود نمی‌آید.برای تعریق شدید زیر بغل هم اسفنج هایی وجود دارد که بر اساس همین تکنیک عمل می‌کند ولی به دلیل عوارض ناخواسته شدید مثل تحریک، قرمزی و سوختگی چندان مورد استقبال قرار نگرفته و از سوی پزشکان توصیه نمی شود.اگر فردی هم در دست ها و هم پاها دچار تعریق زیاد است می‌تواند به طور همزمان تحت درمان با این دستگاه قرار گیرد .

خواندن 4726 دفعه

sms panel


 
آدرس:   بلوار میرداماد ، خیابان امیر سهیل تبریزیان
 کوچه آسایی ، پلاک 13
تلفن :  22266707 - 22261237