زگیل تناسلی

انواع مختلفی از زگیل وجود دارد. زگیل تناسلی در نواحی تناسلی ظاهر می شود. گاهی اوقات تنها یک زگیل به وجود می آید، گاهی اوقات هم گروهی از زگیل ها ایجاد میشوند. این زگیل ها یا شبیه به یک برآمدگی کوچک است که روی پوست پخش شده است و یا یک گروهی را تشکیل می دهد که شبیه به گل کلم است. این زگیل ها می توانند صاف یا برجسته باشند. آنها می توانند نرم و یا زبر باشند. از نظر اندازه زگیل ها با هم تفاوت دارند. بیشتر زگیل های تناسلی رنگ پوست بدن هستند و برخی کمی تیره تر هستند.

 

چگونه افراد دچار زگیل های پوستی می شوند؟
زگیل های پوستی زمانی  پخش می شود که فرد آلوده به ،Human Papillomavirus  HPV  ، رابطه تناسلی با یک فرد سالم برقرار کند. رابطه تناسلی در زمان رابطه جنسی، رابطه جنسی از طریق دهان و یا فقط رابطه تناسلی - تناسلی اتفاق می افتد. حدود 100 نوع HPV  وجود دارد. تنها چند نوع از این ویروس می تواند زگیل های پوستی را به وجود آورد.

ویروس های HPV رایج هستند. تخمین زده می شود که حداقل 50% افراد فعال از نظر جنسی، به عفونت HPV مبتلا شده اند.این موضوع، HPV را به عنوان رایج ترین عفونت منتقل شونده از طریق رابطه جنسی مطرح کرده است.

بیشتر افرادی که مبتلا به HPV شده اند این ویروس را نمی شناسند  و این زگیل تناسلی در آنها پرورش نیافته زیرا سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی شروع به مبارزه با این ویروس می کند. هیچ گاه هیچ علامت و یا نشا نه ای در بدن آنها پرورش نمی یابد به خاطر همین فرد مبتلا به ویروس بدون اینکه بداند این ویروس را  به شریک جنسی زن یا مرد خود منتقل می کند. بیشتر افراد چند سال با این ویروس مبارزه می کنند و دیگر آلوده نیستند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است نتوانند با ویروس مبارزه کنند. سیستم ایمنی بدن به خاطر بیماری هایی مانند سرطان یا ایدز تضعیف می شود. برخی از معالجات مانند استفاده از قرص هایی برای جلوگیری از زود ارضایی، سیستم دفاعی بدن را تضعیف می کند.

زمانی که بدن نمی تواند با HPV مبارزه کند ، زگیل های تناسلی ظاهر می شوند. این زگیل ها ممکن است حتی پس از گذشت هفته ها یا ماه ها پس از ارتباط جنسی در فرد مبتلا ظاهر نشوند. زگیل ها در ناحیه تناسلی ،درون واژن و یا درون مقعد شکل می گیرند. برخی از انواع HPV که از راه رابطه جنسی انتقال پیدا می کند باعث سرطان می شود. تعداد کمی از افراد به سرطان مبتلا می شوند. اگر سرطان رشد پیدا کند، زگیل ها روی ناحیه تناسلی، درون مقعد و یا درون گردن رحم زنان شکل می گیرد.

گاهی اوقات بچه ها هم دچار این زگیل های تناسلی می شوند. عفونت زگیل از طریق مادر به فرزند در زمان تولد نوزاد منتقل می شود و این ممکن است علامت سوء استفاده جنسی باشد.

از جمله راههای انتقال این ویروس، می توان به تماس های جنسی و استفاده از اماکن عمومی مانند استخر، سونا و ... اشاره کرد که در صورت درمان مناسب، انتقال ویروس تقریباً به صفر می رسد.

چگونه این زگیل ها شناسایی می شوند؟
متخصص بیماری های پوستی می تواند در زمان ویزیت زگیل تناسلی را شناسایی کند.گاهی اوقات بخشی و یا تمام زگیل ها برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود. این امر تایید می کند که بیمار دچار زگیل تناسلی شده است.

راه جلوگیری از زگیل های تناسلی چیست؟
استفاده از واکسن HPV می تواند زنان و مردان را از انواع HPV که باعث بیشتر زگیل های تناسلی می شوند محافظت کنند. واکسن HPV می تواند به زنان کمک کند که از رشد بیشتر انواع سرطان های گردنه رحمی محافظت کند.برای تاثیر بیشتر این واکسن ها قبل از اولین ارتباط جنسی داده می شود.

استفاده از کاندوم ها باعث کاهش خطر ابتلا به زگیل های تناسلی می شود.کاندوم ها تمامی پوست را در ناحیه تناسلی نمی پوشانند و بنابراین همیشه از پخش شدن این ویروس توسط فرد مبتلا جلوگیری نمی کنند.

آیا درمان ضرورت دارد؟
برداشتن زگیل ها باعث کاهش خطر پخش شدن ویروس می شود. درمان باعث کم شدن درد و ناراحتی می شود. زگیل های پوستی می خوارند و می سوزند و خونریزی می کنند. آنها در حرکت های روده، دفع ادرار و نزدیکی جنسی دخالت دارند. اکثر افراد به دنبال درمان هستند زیرا زگیل های تناسلی ظاهر زشتی دارند و تمیز نگه داشتن آنها بسیار سخت است. اگر چه زگیل های تناسلی بدون درمان هم محو می شوند، مراجعه به متخصص بیماری های پوستی باعث آسودگی خیال و سریعتر از بین رفتن آنها می شود. انجام درمان باعث می شود که یک فرد بداند که آیا این زگیل ها،  زگیل های تناسلی هستند یا سرطان. تشخیص زود هنگام و درمان، بهترین پیش بینی برای سرطان های به وجود آمده از راه HPV است.

چگونه زگیل های تناسل دوباره بر می گردند؟
گرچه درمان، زگیل های قابل رویت را بر میدارد ولی ممکن است عفونت HPV را از بین نبرد. اگر HPV باقی بماند زگیل ها دوباره برمیگردند. اگر فردی هنوز HPV دارد، این بیماری می تواند از طریق تماس جنسی پخش شود. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر پراکندگی می شود.
زنانی که تحت درمان زگیل های تناسلی قرار گرفته اند، بر اساس پیشنهاد دکتر باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. پاپ اسمیر بهترین راه برای تشخیص تغییرات اولیه در گردنه رحم است، که از مرگ و میر بر اثر سرطان گردنه رحم جلوگیری می کند. اگر پاپ اسمیر نرمال نباشد، اقدامات بعدی برای درمان ضروری است.

چگونه زگیل های تناسلی درمان می شوند؟
قبل از انتخاب درمان، متخصص موارد بسیار زیادی را در نظر می گیرد مانند تعداد زگیل ها، محل قرار گیری زگیل ها و سلامتی کلی بیمار. درمان شامل یک دوره ای در مطب پزشک است. متخصص زگیل ها را در می آورد و یا از گزینه های درمانی دیگری برای از بین بردن زگیل ها با لیزر یا جریان برق استفاده می کند. گاهی اوقات متخصصص زگیل ها را از طریق فریز کردن آنها با نیتروژن مایع بر میدارند و گاهی هم به بعضی از بیماران اینترفرون تزریق می کنند.

دارو های تجویز شده برای درمان زگیل های تناسلی در خانه به کار می رود. این معالجات بر روی زگیل ها اجرا می شود و شامل podofilox (برای توقف رشد سلول های زگیل)، imiquimod (تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با HPV) و یا مشتقات چای سبز است. لیزر درمان بسیار مناسب و موثر در بهبودی زگیل های تناسلی می باشد. امروزه با تزریق واکسن Gardasil به طور نسبی می توان از بروز زگیل های تناسلی و عوارض آن جلوگیری نمود. برای اطلاعات بیشتر به مطب مراجعه نمایید.

ضمناً به این نکته توجه دشته باشید از آنجایی که اصلاح کردن (Shave) باعث گسترش بیماری می شود، جهت جلوگیری از پخش شدن این ضایعات، حداقل 6 ماه الی 1 سال از اصلاح خودداری شود.